Germany | Finland | Saint Petersburg | Drive

Соціальний педагог

zE8mm9 H3fk

 
КАРАСЕНКО МАРИНА ОЛЕКСАНДРІВНА 

Соціальний педагог школи.

Освіта вищаКриворізький  державний педагогічний інститут.

Спеціальність: вчитель трудового навчання.

Працює на посаді соціального педагога з лютого, 2016 року.
 

Графік роботи соціального педагога

 

Понеділок

Вівторок

Середа

Четвер

П’ятниця

З__год

8.00

8.00

8.00

8.00

8.00

до__год

16.30

16.30

16.30

16.30

16.30

 

Організація роботи соціального педагога по соціальному захисту дітей пільгових та облікових категорій

І. Здійснення соціального захисту за дітьми пільгових категорій в КЗШ № 68.

     У своїй роботі соціальний педагог керується нормативними документами щодо соціального захисту дитини та охорони дитинства: Законом України «Про охорону дитинства», Конвенцією з прав дитини, Національною програмою «Діти України» та іншими відповідними нормативними документами МОН України й усіх ланок органів управління освітою, річним планом.

      Соціальний захист, як першочергове завдання в роботі соціального педагога, передбачає здійснення контролю за умовами життя та виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також захисту прав та інтересів дітей, які потребують допомоги держави. Тому соціальний педагог виконує низку соціально-педагогічних завдань, які регламентовані такими нормативними документами, як Закон України «Про освіту», Закон України «Про охорону дитинства», Закон України «Про Загальнодержавну програму «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року»,  Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», Закон України «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закон України «Про реабілітацію інвалідів в Україні», Закон України «Про попередження насильства в сім’ї», Постанова Кабінету Міністрів України № 226 від 05.04.1994 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».    

     Так, кожний класний керівник 1-11-х класів на початку вересня формує базу даних учнів класу – «соціальний паспорт класу» у якому зазначає категорії дітей, які потребують максимальної уваги, зокрема:

 • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
 • діти-інваліди;
 • діти з багатодітних сімей;
 • діти з малозабезпечених сімей;
 • діти з сімей воїнів-«афганців»;
 • діти, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС;
 • діти з сімей загиблих шахтар;
 • діти з сімей загиблих при виконанні службових обов’язків.

      За даними соціальних паспортів класів соціальним педагогом складається соціальний паспорт школи та соціальний паспорт пільгових категорій. На початок навчального року складається банк даних дітей пільгових категорій. Тобто формуються окремі списки за визнеченими формами дітей та сімей, які підлягають соціальному захисту.

     У налагодженій співпраці класні керівники разом з соціальним педагогом відвідують цих дітей вдома, обстежують їх побутові та житлові умови, цікавляться їхніми проблемами. За наслідками обстеження складаються двічі на рік відповідні акти обстеження матеріально-побутових умов проживання.

     Першочерговим в роботі соціального педагога є соціальний супровід дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Робота з зазначеною категорією передбачає тісну співпрацю з опікуном та самою дитиною в двох аспектах: захист соціальних,  майнових та житлових прав, формування повноцінної особистості дитини, соціалізованої до сталого дорослого життя.

   Діти під опікою, відповідно до нормативної бази, отримують в навчальному закладі безкоштовне харчування та повний комплект підручників, двічі на рік проходять медичне обстеження, щоліта відпочивають та оздоровлюються в дитячому оздоровчому таборі «Слава» (м. Скадовськ Херсонської області). Для цих дітей організовуються та проводяться  міські та районні новорічні заходи, де діти отримують святкові подарунки.

    При роботі з опікунами, соціальний педагог відстежує стан утримання,  приживання та виховання дитини, відслідковує за отриманням державних виплат та соціальних допомог на дитину, а саме: своєчасне оформлення пенсії по втраті годувальника, оформлення державної соціальної допомоги, отримання аліментів від батьків, позбавлених батьківських прав. Здійснює моніторинг по закріпленому житлу, в частині сплати комунальних послуг та у якому технічному стані перебуває дане житло, доцільність його використання. Невід’ємним у роботі щодо захисту житлових прав дітей під опікою також є вступ в спадщину опікунів, яка залишилась від батьків. Опікуни в кінці року складають звіти щодо виконання своїх опікунських обов’язків та надають їх до районної служб у справах дітей. За дітьми даної категорії (в КЗШ № 68) закріплені педагоги-наставники, які допомагають їм в соціальному становленні. Соціальний педагог відстежує позашкільну зайнятість дітей даної категорії.

    З дітьми під опікою соціальний педагог проводить індивідуальні консультації, групові заняття, а також двічі на рік організовує та проводить семінари для опікунів, на яких розглядаються соціально-правові, житлово-майнові питання, та організація виховання та оздоровлення дітей під опікою. Опікуни отримують індивідуальні консультації.

    У роботі з дітьми-інвалідами соціальний педагог працює в тісній співпраці з класним керівником та батьками дитини. Це і організація безкоштовного харчування в навчальному закладі, отримання державної соціальної допомоги на дитину, інтерес щодо медичного обстеження та оздоровлення дитини, організація навчання за індивідуальною формою, якщо за станом здоров’я дитини це обхідно.  Для дітей-інвалідів організовуються поїздки на концертні програми присвячені до Дня інваліда, де діти також отримують подарунки.

    Соціальний педагог разом з класним керівником у роботі з цією категорією дітей не повинен обходити світ інтересів дитини-інваліда, цікавитися її світоглядом, захопленнями, бажаннями проявити себе повноцінним серед фізично-здорових дітей, а також допомагати дитині розвивати її талант та обдарованість. При необхідності надавати батькам консультації.

    Соціальний захист дітей з багатодітних сімей спрямовує роботу соціальний педагога разом з класним керівником на моніторинг багатодітних родин у навчальному закладі. При появі нової багатодітної родини, відповідно до змін у законодавстві про соціальний захист багатодітних родин, соціальним педагогом проводяться індивідуальні консультації для батьків з багатодітних родин та проводяться збори з соціально-правових  питань та щодо оформлення необхідних документів, які підтверджують статус сім’ї. Надаються індивідуальні консультації дітям з багатодітних родин.

    Діти з багатодітних родин щорічно, за власним бажанням та згодою батьків, безкоштовно оздоровлюються в оздоровчому таборі «Сонячний» (с. Гурівка Кіровоградської області).

    Робота з соціального захисту дітей з малозабезпечених сімей передбачає співпрацю соціального педагога з батьками сімей, які мають статус «малозабезпеченої». А саме в частині надання в навчальному закладі безкоштовного харчування дітям з цих родин та робота щодо надання консультацій батькам, за їх зверненнями, при вирішенні соціальних питань, які можуть виникати: звернення до районного управління праці та соціального захисту населення за оформлення необхідних документів, звернення до районного центру зайнятості щодо вирішення пошуку роботи, а також з клопотаннями до районного виконкому щодо надання матеріальної допомоги.

     Діти з таких родин мають право на безкоштовну путівку до оздоровчого табору «Сонячний».

    Для повної і продуктивної роботи з соціального захисту дітей пільгових категорій повинна бути чітко налагоджена робота соціального педагога з класним керівником на всіх ланках навчального процесу: від школи І ступеню до школи ІІІ ступеню. Саме педагогічна компетентність і не байдужість класного керівника дає змогу соціальному педагогу вдало і правильно реагувати на ті правові та соціальні проблеми, які виникають у дитини будь-якої категорії. Підсилюючи роль класного керівника в учнівському колективі, соціальний педагог планує свою роботу з класними керівниками школи через надання індивідуальних консультацій по роботі з дітьми пільгових категорій, проведення семінарів та круглих столів з класними керівниками на яких розглядається нормативно-правова база по роботі з такими дітьми, обговорюються конкретні ситуації при роботі з сім’ями пільгових категорій.   

 

ІІ. Виявлення та соціальний супровід сімей, які потрапили в складні життєві обставини (СЖО).

         З метою своєчасного виявлення, влаштування та надання необхідно соціальної допомоги чи підтримки сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах соціальний педагог керується наступною нормативно-правовою база:

 • Закон України «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю» від 21.06.2001 р.;
 • Закон України «Про попередження насильства в сім’ї» № 2789-ІІІ від 15.11.2001 р.;
 • спільний Наказ Державного комітету України у справах сім’ї та молоді, МВС України, МОН України та МОЗ України «Про затвердження Порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення» від 16.01.2004 р.;
 • Наказ Державної соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді «Про затвердження порядку взаємодії суб’єктів соціальної роботи із сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах» № 1983/388/452/221/556/596/106 від 14.06.2006 р.;
 • Постанова Кабінету  Міністрів від 24.09.2008 р. № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини».

        Пріоритетним завданням та мотивом до дій, які покладаються на заклади освіту у вищезгаданих документах є первинна і основна роль навчального закладу (тобто школи) щодо своєчасного виявлення дітей та їх сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах чи умовах. Саме  невідкладне і правильне реагування класного керівника з соціальним педагогом дає можливість конкретно з’ясувати суть причин складних життєвих обставин в яких опинилася дитина та її сім’я. І ні в якому разі не замовчування виявлених соціальних проблем дитини, сім’ї та акумулювання цих проблем в школі, а своєчасне повідомлення до установ та органів районної влади щодо вирішення питань виходу сім’ї з складних життєвих обставин.

        У Наказі Державної соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді «Про затвердження порядку взаємодії суб’єктів соціальної роботи із сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах» чітко визначено, хто є об’єктами соціальної роботи. Сім’ї з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах і не в змозі подолати їх самостійно;

 • у зв’язку з інвалідністю батьків або дітей;
 • з вимушеною міграцією;
 • з наркотичною або алкогольною залежністю одного з членів сім’ї;
 • з перебування одного з членів у місцях позбавлення волі;
 • з ВІЛ-інфекцією;
 • з насильством у сім’ї;
 • з безпритульністю;
 • з сирітством;
 • з зневажливим ставленням і негативними стосунками в сім’ї;
 • безробіття одного з членів сім’ї (якщо він зареєстрованим в державній службі зайнятості як такий, що потребує працевлаштування);
 • сім’ї, у  яких існує ризик передачі дитини до закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
 • неповнолітні одинокі матері (батьки), яким потрібна підтримка;
 • сім’ї, члени яких перебували чи перебувають на державному утриманні.

     Порядок виявлення СЖО навчальним закладом (школою) та подальшої  міжсекторної взаємодії з установами та органами районної влади щодо вирішення соціальних питань та виходу сім’ї з складних життєвих обставин визначає те, що саме головна відповідальність за виявлення дітей та сімей, які перебувають в складних життєвих обставинах покладається на роботу школи, зокрема: на чітку та злагоджену роботу класного керівника і соціального педагога.

        В процесі практичної роботи з СЖО, відповідно до законодавчої бази, соціальний педагог повинен грамотно володіти визначеною термінологією:

 • менеджмент у соціальній роботі з сім'ями, дітьми та молоддю - управління   системою  соціальної  роботи  з  сім'ями,  дітьми  та молоддю,  спрямоване на реалізацію її завдань та пошук оптимальних шляхів їх вирішення;
 • оцінка потреб   -   процес  збору,  узагальнення  та  аналізу соціальними  працівниками  інформації  щодо  стану   та   життєвих обставин  об'єкта  соціальних  послуг  з метою визначення видів та обсягів послуг,  їх впливу на процес подолання  складних  життєвих обставин;
 • соціальна робота  з  сім'ями,  дітьми та молоддю - діяльність уповноважених органів,  підприємств,  організацій та  установ,  що здійснюють соціальну роботу з сім'ями,  дітьми та молоддю, а також фахівців з соціальної роботи  та  волонтерів,  яка  спрямована  на соціальну  підтримку  сімей,  дітей та молоді,  забезпечення їхніх прав і  свобод,  поліпшення  якості  життєдіяльності,  задоволення інтересів та потреб;
 • соціальне інспектування  -  система  заходів,  спрямованих на виявлення,  здійснення аналізу, нагляду за умовами життєдіяльності сімей,  дітей  та  молоді,  які  перебувають  у  складних життєвих обставинах,  моральним,  фізичним  і  психічним  станом  дітей  та молоді,  оцінку  їх  потреб,  контроль  за  дотриманням  державних стандартів і нормативів у сфері соціальної роботи;
 • соціальне обслуговування сімей,  дітей та  молоді  -  система соціальних заходів,  спрямованих на сприяння,  підтримку і надання послуг сім'ям,  дітям та молоді з метою подолання або  пом'якшення життєвих  труднощів,  підтримку соціального статусу та повноцінної життєдіяльності;
 • соціальна профілактика - вид соціальної  роботи,  спрямованої на  запобігання  складним  життєвим  обставинам  сімей,  дітей  та молоді,  аморальній,  протиправній поведінці в сім'ях, серед дітей та  молоді,  виявлення  будь-якого  негативного  впливу на життя і здоров'я дітей та молоді і запобігання такому впливу та  поширенню соціально небезпечних хвороб серед дітей та молоді;
 • соціальна реабілітація  - вид соціальної роботи,  спрямованої на  відновлення  основних  соціальних   функцій,   психологічного, фізичного,  морального здоров'я,  соціального статусу сімей, дітей та молоді;
 • соціальний супровід - вид соціальної роботи,  спрямованої  на здійснення  соціальних  опіки,  допомоги  та  патронажу  соціально незахищених категорій дітей та молоді з метою  подолання  життєвих труднощів, збереження, підвищення їх соціального статусу;